Стратегічне планування у сфері національної безпеки республіки Польща: досвід для України.
DOI:
https://doi.org/10.31558/2519-2949.2020.1.20Ключові слова:
стратегія національної безпеки, Республіка Польща, НАТО, Європейський Союз, США, виклики та загрози національній безпеці, безпекове середовище, національні інтересиАнотація
У статті розглянуто передумови розробки керівництвом Республіки Польща нової редакції Стратегії національної безпеки. У публікації проаналізовано причини низької ефективності системи забезпечення національної безпеки України, серед яких виокремлено: застарілість сформованої за радянським зразком системи забезпечення національної безпеки; створення її під тиском світових та регіональних лідерів без врахування потреб та інтересів України; формальні підходи вищого державного керівництва до зазначеного питання, і, як наслідок незавершеність процесу створення системи національної безпеки. Ключова проблема полягала у багатовекторності політики, що декларувала України і відсутності чітких пріоритетів у забезпеченні національних інтересів.
З метою вирішення зазначеної проблеми визначено необхідність у докорінному реформуванні, починаючи від створення моделі її функціонування до формування цілісної системи законодавчих актів у сфері національної безпеки і оборони України. З метою ефективного виконання зазначеного завдання проаналізовано досвід суміжних країн – членів НАТО та ЄС, зокрема Республіки Польща (РП).
У статті ретельно проаналізовано Стратегію розвитку системи національної безпеки Республіки Польща до 2022 року, яку було розроблено з урахуванням головних стратегічних документів НАТО і ЄС у цій сфері – Стратегічної концепції НАТО та Європейської стратегії безпеки.
Проаналізовано зміст документа, особливу увагу приділено оцінці безпекового середовища Республіки Польща, викликів і загроз, що стоять перед країною та Європейським регіоном.
З огляду на схожість загроз і пріоритетів у системі забезпечення національних інтересів Польщі з нашою Державою, доцільно проаналізувати структуру Стратегії Республіки Польща з метою переймання досвіду.
Посилання
Аналіз державної політики у сфері національної безпеки і оборони України. URL: https://rpr.org.ua/
wp-content/uploads/2018/02/Analiz-polityky-NB-pravl-final.pdf.
Александров О. Нова стратегія національної безпеки Польщі – відповідь на європейські виклики та загрози сьогодення. Стратегічні пріоритети. 2015. Вип. 1 (34). С. 131–138.
Зарембо К. Аудит зовнішньої політики: Україна – Польща. Дискусійна записка. Київ : Інститут світової політики, 2016. 43 с. URL: https://drive.google.com/file/d/0B7i_OSucRX5wdU1BV0NKQnhsMEU/view.
Хилько О. Нова зовнішня політика Польщі: виклик чи шанс для України? Зовнішні справи. 2012. Том №4. С. 1-5. URL: http://uaforeignaffairs.com/en/expert-opinion/view/article/ novazovnishnjapolitika-polshchivik lik-chi-shans-dlja-ukra/
Яворська Г. Зміни у зовнішній політиці Польщі: виклики і можливості для України. Київ. Національний інститут стратегічних досліджень. Серія «Міжнародні відносини». 2015. № 3.
URL: http://www.niss.gov.ua/articles/1912.
Strategy of Development of the National Security System of the Republic of Poland 2022.
URL: http://en.mon.gov.pl/z/pliki/dokumenty/rozne/2014/01/ENGLISH _ SRSBN_RP_do_pobrania.pdf.
Стратегічна концепція НАТО. URL: http://www.nato.int/cps/uk/natohq/ topics_56626.htm.
Безопасная Европа в мире, который должен стать лучше. Европейская стратегия безопасности.
URL: http://www.consilium.europa.eu/uedocs/cmsUpload/ 031208ESSIIRU.pdf.
Strategia Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej, Warszawa 2014.