Виокремлення та обгрунтування основних складових суспільно-політичної обстановки.
DOI:
https://doi.org/10.31558/2519-2949.2020.1.19Ключові слова:
суспільно-політична обстановка, елементний склад, суспільно-політичні процеси, оцінювання, прогнозування, фактори, умови, події, явищаАнотація
Досліджуються основні складові суспільно-політичної обстановки та її елементний склад: зовнішньополітичний курс держави; внутрішньополітична обстановка в регіоні чи державі; політичне (воєнно-політичне) керівництво; оцінка політичних норм; аналіз політичної культури суспільства; стан економіки регіону чи держави; стан збройних сил (в тому числі аналіз можливостей щодо ведення гібридної війни); соціально-психологічна атмосфера у суспільстві; етноконфесійна ситуація в регіоні чи державі; демографічна ситуація в регіоні чи державі; географічне розташування; екологічна обстановка в регіоні чи державі; криміногенна ситуація в регіоні чи державі. Визначено структурні елементи суспільно-політичної обстановки, до яких відносяться: суб’єкти суспільно-політичного процесу; соціально-політичні інтереси та цілі; реальні соціально-політичні події, процеси та явища. Вплив таких чинників на суспільно-політичну обстановку буде визначати її рівень, а саме: звичайна, загострена, кризова, надзвичайна.
Відзначено, що головною метою оцінювання суспільно-політичної обстановки є відображення ситуації та визначення факторів, умов, подій, явищ, які необхідно постійно аналізувати для подальшого впливу на суспільно-політичні процеси. Показано, що всебічний аналіз, оцінювання суспільно-політичної обстановки полягає у визначенні факторів розвитку та взаємовідносин суб’єктів суспільно-політичного процесу, які безпосередньо чи опосередковано впливають на суспільно-політичну обстановку у державі чи окремому регіоні. Саме це надає керівництву держави можливість діяти щодо стабілізації, або дестабілізації ситуації, як на міжнародній арені, так і всередині держави.
Посилання
Бусленко Н. П., Калашников В. В., Коваленко И. Н. Лекции по теории сложных систем. Москва: Советское радио, 1975. 441 с.
Згуровский М. З., Панкратова Н. Д. Системный анализ. Проблемы, методология, приложения. Киев: Наукова думка, 2005. 743 с.
Згуровский М. З. Исследование социальных процессов на основе методологии системного анализа
/ Згуровский М. З., Доброногов А. В., Померанцева Т. Н. Киев: Наукова думка, 1997. 221 с.
Блауберг И. В., Юдин Э. Г. Становление и сущность системного подхода. Москва: Наука, 1973. 274 с.
Щедровицкий Г. П. Проблемы методологии системного исследования. Москва: Машиностроение, 1954. 279 с.
Тимченко А. А. Системний підхід до наукового дослідження (методико-технологічні аспекти) / А. А. Тимченко // Вісник ЧДТУ. − 2005. − № 1. − С. 191−197.
Плют В. Сравнительный многомерный анализ в экономических исследованиях: Методы таксономии и факторного анализа / Плют В. Москва: Статистика, 1980. 151 с.
Литвак Б. Г. Экспертная информация: Методы получения и анализа / Литвак Б. Г. Москва: Радио и связь, 1984. С. 118.
Китаев Н. Н. Групповые экспертные оценки / Китаев Н. Н. Москва: Экономика, 1975. С. 64.
Бешелев С. Д. Математико-статистические методы экспертных оценок / С. Д. Бешелев, Ф. Г. Гурвич. Москва: Статистика, 1980. 263 с.
Волошин О. Ф. Моделі та методи прийняття рішень / О. Ф. Волошин, С. О. Мащенко. [2-ге вид., перероб. та допов]. Київ: Видавничо-поліграфічний центр «Київський університет», 2010. 336 с.
Снитюк В. Е. Эволюционные технологии принятия решений в условиях неопределенности: монография / Снитюк В. Е. Київ: «МП Леся», 2015. 347 с.
Снитюк В. Є. Прогнозування. Моделі, методи, алгоритми / В. Є. Снитюк. Київ: Маклаут, 2008. 364 с.
Згуровський М. З. Сценарний аналіз як системна методологія передбачення / М. З. Згуровський
// Системні дослідження та інформаційні технології. 2002. № 1. С. 7–38.
Азаров І. Підготовка майбутніх офіцерів до прогностичної діяльності у процесі навчання у вищих військових навчальних закладах: дис. ... канд. пед. наук: 13.00.04 / Нац. ун-т оборони України ім. Івана Черняховського. Київ, 2018. С. 64.
Симонов К. В. Политический аналіз : учеб. пособие / К. В. Симонов. Москва: Логос, 2002.152 с. С. 44.
Лиханова И. В. Дестабилизирующие факторы политического процесса и национальная безопасность: современный теоретический дискурс // Вестник Московского университета. Серия 12. Политические науки. 2004. № 3. С. 59, 60.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).