Методичні засади формального аналізу політичного дискурсу.
DOI:
https://doi.org/10.31558/2519-2949.2019.3.12Ключові слова:
політичний дискурс, дискурс-аналіз, постструктуралізм, формальний аналізАнотація
У рамках статті досліджено питання можливості та доцільності застосування формального методу як основи дискурс-аналітичного дослідження. Визначено основні проблеми, що виникають на етапі підготовки та проведення такого роду дослідження. Сформульовано ряд необхідних вимог щодо джерел аналізу як в теоретико-методологічному так і в суто практичному вимірі. Запропоновано можливості відбору різного роду таких джерел із зазначення доцільності та відповідності поставленим завданням. Обґрунтовано застосування постструктуралістської теорії дискурсу Е. Лакло та Ш. Муфф в якості засадничої методологічної основи, в контексті необхідних теоретичних та практичних вимог застосовуваного методу. Сформовано та доповнено категоріальний апарат з огляду на задачі та способи емпіричного пошуку, до якого віднесено наступні категорії: «вузлова точка», «суб’єктна позиція», «ланцюг еквівалентності/відмінності». Наведено визначення складного та багатовимірного концепту «дискурс» з точки зору постструктрулалістської теорії, таким чином, дискурс представлений як відносно стабільна реляційна система значень, сформованих навколо вузлових точок, така, що визначає все, що може бути сказано та помислено в рамках функціонуючої структури. Окрім того наведено епістемологічні засади дослідження, базованого на даному підході. В рамках роботи, автором запропоновано шляхи елімінації суб’єкта пізнання, відповідно до позиції постструктуралістської теорії дискурсу. Визначено основні етапи формального аналізу політичного дискурсу: їх особливості, в контексті застосування до наявної методологічної бази. Окрім того, обґрунтовано необхідність створення алгоритму автоматичного виявлення структури артикуляційної практики із вказанням особливостей такого алгоритму та шляхів їх вирішення.Посилання
Морозов В. Е. Россия и Другие: идентичность и границі политического сообщества. – М.: Новое литературное обозрение, 2009. – 656 с.
Laclau E., Mouffe Ch. Hegemony and Socialist Strategy: Towards a Radical Democratic Politics / London : Verso. 1985. – 199 p.
Hall S., Held D., Hubert D., Thompson K. Modernity an Introduction to Modern Societies / MA.: Blackwell. 1996. – 672 p.
Discourse theory in European politics : identity, policy, and governance [Ole Weaver, Yannis Stavrakakis, Steven Griggs et al.] ; edited by D. Howarth and J. Torfing / Palgrave Macmillan : Basingstoke. 2004. – 364 p.