Сучасні соціальні аспекти внутрішньої політики країн сталої демократії
DOI:
https://doi.org/10.31558/2519-2949.2024.2.14Ключові слова:
фінансово-економічна криза, соціальні реформи, соціальне забезпечення, податкова політика, „прогресивний консерватизм”, мемуариАнотація
Розглядається внутрішньополітичний розвиток США і Великобританії в перші два десятиліття ХХІ ст. Метою статті є висвітлення соціальних і економічних аспектів розвитку країн сталої демократії в зазначений період. При цьому автором, спираючись на аналіз мемуарної літератури, як основного та унікального джерела дослідження, вирішувались завдання: проаналізувати політичні погляди провідних лідерів США і Великобританії у соціально-економічній сфері та розглянути результати і наслідки їхньої діяльності. Для досягнення поставленої мети та вирішення завдань було застосовано методи: порівняльно-історичний та системний, які дають можливість об’єктивного висвітлення предмету наукової розробки. Президенти Дж.В. Буш і Б. Обама у Сполучених Штатах і прем’єр-міністри Т. Блер, Г. Браун, Д. Кемерон і Т. Мей у Великобританії проводили активну внутрішню політику. Уряди лейбористів Блера і Брауна втілювали в життя соціально-економічні перетворення в дусі „третього шляху”, продовживши лінію президента У. Клінтона, в той час як Дж.В. Буш здійснив курс неоліберальних контрреформ, відновивши, таким чином, традицію своїх попередників-консерваторів – Р. Рейгана, М. Тетчер і Дж.Г. Буша. Фінансово-економічна криза 2008 р. виявила неспроможність заходів, заснованих на неоліберальній концепції, побороти її. Адміністрація Б. Обами, долаючи кризу, здійснювала політику поміркованих реформ, засновану на кейнсіанській теорії і направлену на побудову в Америці більш справедливого суспільства. Уряди консерваторів Кемерона і Мей, залишаючись прихильниками неолібералізму, змушені були в кризових умовах проводити обмежені соціальні реформи, покликані зменшити напругу у суспільстві і довести перспективність „прогресивного консерватизму”. На основі аналізу виявлено, що проблема справедливості в суспільстві є об’єктом жорсткої внутрішньополітичної боротьби між лібералами і консерваторами на відміну від питань зовнішньої політики, де між республіканцями та демократами, консерваторами та лейбористами переважно зберігається консенсус.
Посилання
Буш Дж.В. Ключові рішення. Київ: Брайт Стар Паблішинг, 2012. 512 с.
Albright M. Fascism. A Warning. London: HarperCollins Publishers, 2018. 288 р.
Blair T. A Journey. London: Hutchinson, 2010. xvii, 718 p.
Brown G. My Life, Our Times. London: Vintage, 2018. vii, 500 p.
Cameron D. For the Record. London: HarperCollins Publishers, 2019. xix, 732 p.
Cheney D. with L. Cheney. In my Time. A Personal and Political Memoir. New York: Simon & Schuster, 2011. 565 p.
Duncan A. In the Thick of It. The private Diaries of a Minister. London: Harper Press, 2021. xi, 578 p.
Healey D. The Time of My Life. London: Michael Joseph, 1989. xiv, 607 p.
Hitchens C. No One Left to Lie to. The Triangulations of William Jefferson Clinton. London: Atlantic Books, 2012. xliii, 194 p.
Livingstone K. Livingstone’s Labour. A Programme for the Nineties. London: Unwin Hyman Limited, 1989. ix, 310 p.
Major J. The Autobiography. New York: HarperCollins Publishers, 1999. xxiii, 774 р.
Mandelson P. The Third Man. Life at the Heart of New Labour. London: Harper Press, 2010. xxiii, 584 p.
May T. The Abuse of Power. Confronting Injustice in Public Life. London: Headline Publishing Group, 2023. 344 р.
Obama B. A Promised Land. London: Viking Penguin, 2020. xvi, 751 p.
Obama M. Becoming. London: Viking Penguin, 2018. хііі, 428 р.
Thatcher M. The Downing Street Years. London: HarperCollins Publishers, 1993. xiv, 914 p.