Трансформація політичної системи України в контексті сучасних викликів
DOI:
https://doi.org/10.31558/2519-2949.2023.4.3Ключові слова:
політична система; Україна; трансформація; виклики; влада; глобалізація; геополітикаАнотація
У статті досліджується трансформація політичної системи України з моменту проголошення її незалежності. Основний акцент робиться на періоді починаючи з Революції Гідності і по сьогодення. Встановлено, що трансформація політичної системи України була обумовлена впливом як внутрішньосистемних, так і позасистемних факторів. Один з основних позасистемних фактів і глобальних викликів сучасності є демократизація. Зазначено, що трансформації, як правило, починались з масового невдоволення існуючими порядками. Наголошено на тому, що як і усі революції, так і ті, що відбувались в Україні в сучасний період її незалежності, здійснювались завдяки надії досягти тих чи інших великих результатів. Між тим, саме Революція Гідності посприяла масовому пробудженню і внесла новий елемент в процес трансформації політичної системи, а саме: рушійною силою змін став український народ у своїй більшості, суспільство почало визначати долю України, а влада прислухатися і підкорятися цілям, які ставить народ. Особливу увагу приділено стану комунікативної підсистеми, яка розглядається в якості способу взаємодії між суб’єктами політики, способу їх участі в поличному житті в країні, залучення до прийняття та здійснення політичних рішень і практичних дій. Відзначено, що нові позитивні якості глобалізму набули і негативних витрат. Сучасні глобальні трансформаційні процесі, формування нового світопорядку обумовили створення у ньому нової геополітичної ситуації, характерною ознакою якої стала боротьба за геополітичні інтереси, а це обумовило появу нових геополітичних викликів, які стали перешкодою для України на шляху трансформації політичної системи. Одним із найбільших з них стала гібридна російсько-українська війна. Підсумовано, що поряд з визначеними негативними викликами сучасності особливу увагу треба звернути на те, що для стійкості і ефективності трансформації політичної системи головну загрозу становлять чинники внутрішнього походження.
Посилання
Політична система України: конституційна модель та політичні практики : монографія / кол. авт.: Зеленько Г. І. (кер., наук. ред.) та ін. Київ : ІПіЕнД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2023. 536 с.
Політичні трансформації сучасного суспільства: колективна монографія / за наук. редакцією Т. Шаравари. Київ : Видавництво Ліра-К, 2021. 216 с.
Трансформація політичних інститутів України: проблеми теорії і практики / Авт. колектив: М. І. Михальченко (керівник) та ін. Київ : ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2016. 440 с.
Аналітична доповідь до щорічного Послання Президента України до Верховної Ради України «Про внутрішнє та зовнішнє становище України». Київ, 2022. 135 с. URL: https://niss.gov.ua/publikatsiyi/poslannya-prezydenta-ukrayiny/analitychna-dopovid-do-shchorichnoho-poslannya-1 (дата звернення: 24.10.2023).
Пащенко В. Політичні трансформації Закарпаття. Ч. 9. URL: https://zakarpattya.net.ua/Blogs/204024-Politychni-transformatsii-Zakarpattia.-Ch.-9 (дата звернення: 30.10.2023).
Гедікова Н. П. Децентралізація та реформування місцевого самоврядування в сучасній Україні на основі досвіду Польщі. Політикус. 2020. № 3. С. 13–18.
Hedikova N., Muzychenko G. Current Local Government Institute reforming: Polish and Ukrainian cases. European journal of transformation studies, 2021. Vol. 9, №. 1. Р. 87–100. URL: https://www.journal-transformation.org/ docs/issues/EJTS_2021_Vol_9_No_1/EJTS_2021_Vol_9_No_1.pdf (дата звернення: 24.10.2023).
Білан Н. І. Інформаційне суспільство в сучасному науковому просторі. Інформаційне суспільство : науковий журнал. Київ, 2014. Вип. 20. С. 100–104.
Габермас Ю. Залучення іншого: Студії з політичної теорії. Львів : Астролябія, 2006. 416 с.
Даніл`ян В. О. Інформаційне суспільство та перспективи його розвитку в Україні (соціально-філософський аналіз) : Монографія. Харьков : Право, 2008. 184 с.
Концепція розвитку електронної демократії в Україні : розпорядження Кабінету Міністрів України від 08.11.2017 р. № 797-р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/797-2017-%D1%80/print (дата звернення: 24.10.2023).
Цимбаленко Є. С. Науково-теоретичні передумови переходу до суспільства знань. Інформаційне суспільство : науковий журнал. Київ, 2012. Вип. 15. С. 38–41.
Суспільно-політичні трансформації в Україні: від задумів до реалій / В. Ф. Солдатенко (кер.) та ін.; НАН України; Ін-т політ. і етнонац. досліджень. Київ : Парламентське вид-во, 2009. 536 с.
Гедікова Н. П. Національні інтереси та безпека України в сучасних умовах трансформації світового порядку: політико-правові аспекти. Державно-правові засади формування безпекового середовища в Україні в умовах сучасних викликів : II Всеукр. наук. конф. (Одеса, 15 грудня 2023 р.). Одеса : Одеський державний університет внутрішніх справ, 2023.
Рівень довіри до суспільних інститутів та електоральні орієнтації громадян України. URL: http://razumkov.org.ua/napriamky/sot siologichni-doslidzhennia/riven-doviry-do-suspilnykh-instytutiv-ta-elektoralni-oriientatsii-gromadian-ukrainy-2 (дата звернення: 24.10.2023).
Оцінка громадянами ситуації в країні, довіра до соціальних інститутів, політиків, посадовців та громадських діячів, ставлення до окремих ініціатив органів влади (липень 2023 р.). URL: https://razumkov.org.ua/napriamky/sotsiologichni-doslidzhennia/otsinka-gromadianamy-sytuatsii-v-kraini-dovira-do-sotsialnykh-instytutiv-politykiv-posadovtsiv-ta-gromadskykh-diiachiv-stavlennia-do-okremykh-initsiatyv-organiv-vlady-lypen-2023r (дата звернення: 24.10.2023).
Вишенський І. Твори. Київ : Вид-во художньої літератури «Дніпро», 1986. 247 с.