Шанхайська організація співробітництва: історія, стан та перспективи
DOI:
https://doi.org/10.31558/2519-2949.2023.3.13Ключові слова:
Китай; США; НАТО; ЄС; Шанхайська організація співробітництва; Шанхайська п’ятірка; саміт; співробітництвоАнотація
У статті розглянуто історію розвитку та передумови створення Шанхайської організації співробітництва. Встановлено, що передумовою створення зазначеної організації стало просування зовнішньої політики Китаю, підтримання дипломатичних відносин з сусідніми країнами, вирішення територіальних суперечок, що залишилися з радянських часів, розвиток взаємної довіри військових на кордоні та енергетична безпека Китаю.
На сьогодні до складу Шанхайської організації співробітництва входять дев’ять держав-членів: Індія, Казахстан, Китай, Киргизстан, Пакистан, Російська Федерація, Таджикистан, Узбекистан, Іран; три держави-спостерігачі; чотирнадцять партнерів по діалогу.
Визначено мету організації, а саме: зміцнення взаємної довіри і добросусідської дружби між державами-членами, заохочення ефективної співпраці між державами-членами в політичній, економічній і торговельній, науковій і технологічній сферах, культурі, освіті, енергетиці, транспорті, туризмі та інших сферах, підтримання та гарантування регіонального миру, безпеки та стабільності, сприяння встановленню демократичного, справедливого та розумного нового міжнародного політичного та економічного порядку.
В рамках Шанхайської організації співробітництва проводяться на регулярній основі ряд зустрічей: зустрічі глав держав, глав урядів та міністрів закордонних справ, зустрічі лідерів парламентів, секретарів з національної безпеки та інших міністрів урядів, а також відбуваються конференції міністрів урядів, керівників правоохоронних органів, суддів та генеральних прокурорів тощо.
Шанхайська організація співробітництва активно нарощує зовнішні зв’язки та встановлює офіційні зв’язки з міжнародними та регіональними організаціями, такими як: ООН, АСЕАН, СНД, ЄврАзЕС, ЄАЕС.
Досліджено основні перспективні напрями діяльності та розвитку Шанхайської організації співробітництва.
Посилання
Су Сяоюй. Розвиток і перспективи військової стратегії США в Центральній Азії. Пекін, 2016. С.79-81. URL: https://books.google.com.ua/books?id=5K58DwAAQBAJ&pg=PT96&lpg=PT9q (дата звернення 10.06.2023).
Шанхайська організація співробітництва. URL: https://uk.wikipedia.org/wiki/ (дата звернення 14.06.2023).
六国元首在上海签署打击“三股势力”公约 URL: https://www.chinanews.com.cn/2001-06-15/26/98322.html (дата звернення 15.07.2023).
江泽民在上海合作组织成立大会上的讲话(全文). 中国新闻网. URL: https://web.archive.org/web/20210907195841/https://www.chinanews.com/2001-06-15/26/98403.html (дата звернення 15.07.2023).
Індія і Пакистан стали повноправними членами ШОС. URL: https://www.unn.com.ua/uk/news/1669858-indiya-i-pakistan-stali-povnopravnimi-chlenami-shos (дата звернення 22.07.2023).
ШОС намагається розширити сферу впливу за рахунок приєднання ірану — reuters. URL: https://zn.ua/ukr/politics/shos-namahajetsja-rozshiriti-sferu-vplivu-za-rakhunok-prijednannja-iranu-reuters.html (дата звернення 15.07.2023).
У ШОС назріває розкол: Індія відмовилася прийняти стратегію Шанхайської організації на 2030 рік. URL: https://informator.ua/uk/u-shos-nazrivaye-rozkol-indiya-vidmovilasya-priynyati-strategiyu-shanhayskoji-organizaciji-na-2030-rik (дата звернення 17.07.2023).
Президент Казахстану запропонував створити мережу великих стратегічних портів та логістичних центрів у межах ШОС. URL: https://www.apk-inform.com/uk/news/1534963 (дата звернення 22.07.2023).
На 23-му засіданні Ради глав держав-членів ШОС оприлюднено Нью-Делійську декларацію. URL: https://ukrainian.cri.cn/2023/07/05/ARTIYXDDIOhR8nm3qGyMvHU1230705.shtml (дата звернення 30.07.2023).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).