Феномен історичної пам’яті в політичних процесах сучасної Іспанії
DOI:
https://doi.org/10.31558/2519-2949.2023.3.9Ключові слова:
історична пам’ять; Іспанія; національне примирення; соціалістичний уряд; Закон про демократичну пам’ятьАнотація
У статті йдеться про явище історичної пам’яті в теоретичному та прикладному сенсі. Наголошується на тому, що історична пам’ять є важливим засобом формування нації, національної ідентичності та національної свідомості. Вказується, що оцінка минулого – це дуже крихкий конструкт, який вибудовується у зіткненні політичних та корпоративних інтересів, ідеологічних настанов, що її спотворення чи ігнорування приводить до ескалації пам’яттєвих воєн та поглиблення розколотості суспільного простору. Доводиться, що солідарне уявлення про минуле своєї держави є життєдайною основою для згуртування народу на шляху розв’язання проблем, які постають перед державою. Історична пам’ять встановлює не тільки причинний зв’язок від минулого до майбутнього через сучасне, але й впливає на оціночні характеристики минувшини, і на ретроспективне бачення нашого сьогодення.
Автор аналізує ставлення до минулого, його оцінку, на прикладі Іспанії, яка пережила у ХХ столітті, окрім всього іншого, тривалу й кропролитну громадянську війну та майже 40-річний авторитарний режим. Зазначається, що іспанський варіант переходу від авторитарного режиму до демократії є взірцевим. Головним підмурком іспанського демократичного транзиту стала домовленість провідних політичних сил про національне примирення і відмову на час транзиту від своїх ідеологічних уподобань та гасел. 30 років діяла ця домовленість. Лише прихід до влади Іспанської соціалістичної робітничої партії дав поштовх поверненню до переоцінки історичного минулого. У статті здійснено аналіз Закону про демократичну пам’ять, ухваленого соціалістичним урядом, його вкрай ідеологічне спрямування, виклики та загрози для суспільної стабільності.
Посилання
Саух П.Ю. Історія: пам’ять минулого чи уроки майбутнього? // Волинські історичні записки. 2008. №1. С.7-15.
José Ortega y Gasset. La España invertebrada. 1921.
Samuel P. Huntington. The Third Wave: Democratization in the Late Twentieth Century. 1991. 318 p,
Benito Alarcon Juan. Francisco Franco y su tiempo. Madrid: Edisiones fraile, S.A., 1983. 237 p.
Bennassar Bartolome. Franco. Madrid: EDAF, 1996. 367 р.
Borras Betriu Rafael. Los ultimos Borbones. De Don Alfonso ХІІІ al Principe Felipe. Barcelona: Flor del Viento Ediciones, S.A., 1999. 490 p.
Marin Jose Maria, Molinero Carme, Ysas Pere. Historia politica de España 1939-2000. Madrid: Ediciones Istmo, S.A., 2001. 511 p.
Historia de España siglo XX. 1939-1996 // Coopd. Martinez Jesus A. Madrid: Catedra, 2003. 519 p.
Іваницька О.П. Іститут монархії як гарант демократичного транзиту в Іспанії. Політичне життя. 2021. №2. С. 16-25.
Толстов, С.В. Досвід національного примирення в Іспанії. Європейська і світова практика досягнення консенсусу та національної єдності: алгоритм для України. Аналітична доповідь. 2017. с. 19-24.
Розенберг Даніела. Непевні шляхи національного примирення. Політичне побутування франкістського минулого. Україна модерна. 2009. 315. С.103-116.
Ley 20/2022, de 19 octubre, de Memoria Democratica. Boletin oficial del Estado. №252 de 20 octubre de 2022
Pio Mio. Los Mitos de la Guerra Civil. Madrid: La Esfera de los Libros, 2003. 605 p.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).