Проблеми й шляхи трансформації ООН у контексті російсько-української війни

Автор(и)

  • О. П. Іваницька Донецький національний університет імені Василя Стуса

DOI:

https://doi.org/10.31558/2519-2949.2022.3.15

Ключові слова:

Організація Об’єднаних Націй; А. Гуттереш; російсько-українська війна; Рада Безпеки; Генеральна Асамблея; вето

Анотація

У статті робиться екскурс в історію міжнародних відносин і акцентується увага на пошуках світовою спільнотою єдиних правил міжнародного життя та відповідних механізмів його регулювання. Наголошується, що цей епохальний пошук реалізувався у період формування першої системи міжнародних відносин у ХVІІ столітті. Після кожної із 5-и сформованих систем міжнародних відносин народи домовлялися про правила міжнародного співжиття та створювали відповідні міжнародні безпекові інституції. Найвідоміші – це Ліга Націй і Організація Об’єднаних Націй. У статті стверджується, що саме ООН, створена після Другої світової війни, була універсальним, легітимним та офіційним механізмом регулювання стосунків між державами. Авторка наголошує, що після руйнації СРСР Ялтинсько-Потсдамська система міжнародних відносин перестала функціонувати. Проте стара ООН продовжує діяти, але у нових геополітичних умовах. Наводяться приклади неефективності ООН у виконанні своїх повноважень у сучасних обставинах., найголовніше, йдеться про безпорадність у попередженні міжнародних конфліктів. Особливо простежується неефективність оонівських структур та їхніх очільників у контексті віроломного нападу РФ на Україну та розгортання повномасштабної російсько-української війни Описується візит Генсека ООН А.Гуттереша в Україну і його результати. Пропонуються провідні підходи та моделі реформування ООН, які пропонуються державами, регіонами, групами дипломатів. Виокремлюється і конкретизується внесок вітчизняних дипломатів у справу оновлення та реформування ООН. Обґрунтовано висновок про те, що після закінчення російсько-української війни та післявоєнного відновлення Україна відіграватиме провідну роль у творенні післявоєнної системи міжнародної безпеки.

Посилання

Детальніше про це: ООН у системі міжнародних відносин: історичний досвід і перспективи: Ювілейний науковий збірник. Київ: Либідь, 1995. 128 с.

Бруз В.С. ООН і врегулювання міжнародних конфліктів. Навчальний посібник. Київ: Либідь, 1995. 111 с.

Українські національні новини. 2022. 23 квітня

Іваницька О.П. Історія міжнародних відносин (1918-1945 роки). Навчальний посібник. Київ: Видавничий Дім «Слово». 2011. С. 465-469.

Морозов Г. Лига Наций – взгдяд через полвека. Вопросы истории. 1992. №2-3.

Полянський П. Ідея створення ООН та її здійснення. Політичні торги між СРСР та США за місця в ООН. Нова політика. 1997. №4. С. 7-10.

Люккетофт Моргенс. Хто має керувати Організацією Об’єднаних Націй? Дзеркало тижня. 2016. 9 квітня.

Ильина О.Е. США и ООН: новые перспективы их отношений. США-Канада: Экономика, политика, культура. 2010. №1. С.29-44.

Юрченко М. Позиция США по реформированию ООН. Мировая экономика и международные отношения. 2009. №1. С.111-116.

Удовенко Геннадій. Під знаком реформування ООН. Політика і час. 1998. №2. С.3-13.

, Мартинов А. Позиція України щодо реформування ООН. Політика і час. 2005. №9. С.18-25.

Требін М.П. ООН на шляху реформ. Вісник Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. 2018. № 4 (39). С.76-93.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-10-12

Номер

Розділ

Політичні проблеми міжнародних систем та глобального розвитку