Сучасні тренди відносин ЄС-Грузія та російський чинник
DOI:
https://doi.org/10.31558/2519-2949.2023.1.9Ключові слова:
євроінтеграційний процес; політика сусідства; Угода про асоціацію; військове втручання; європейська перспективаАнотація
Представлена стаття містить аналіз відносин Грузія-ЄС та вплив російського військового втручання в Грузію та Україну на прискорення процесу європейської інтеграції Грузії. Ця тема є визначальним питанням політичного порядку денного Грузії на сучасному етапі, оскільки інтеграція в основну європейську інституційну структуру є політичним пріоритетом Грузії, який не має іншої альтернативи.
У статті розглядається динаміка розвитку відносин Грузія – ЄС – починаючи від угод про партнерство та співпрацю і закінчуючи наданням Грузії європейської перспективи, а також визначаються чинники, що викликають проблеми у відносинах Грузії з Європейським Союзом;
Висвітлено труднощі в процесі європейської інтеграції. Обґрунтовано, що коли Євросоюз визначав пріоритети в Закавказзі, не було враховано самоідентифікацію Грузії, згідно з якою вона культурно та історично належить до Європи.
Грузія завжди виділялася серед держав Південного Кавказу своїми європейськими прагненнями, і з дня набуття нею незалежності європейська ідея ніколи не девальвувала; Тоді як дві інші держави Південного Кавказу – Вірменія та Азербайджан – були дуже непослідовними у визначенні своєї самоідентифікації: Вірменія офіційно була стратегічним партнером Росії, а Азербайджан підтримував збалансовані відносини як з Росією, так і із Заходом. Серед сучасних викликів інтеграції Грузії до Європейського Союзу, окрім російського чинника, такі проблеми, як відсутність єдиного консенсусу в Євросоюзі та нинішній неефективний формат, який необхідно замінити більш гнучкими механізмами. обговорено;
Оцінено роль військового втручання Росії в Грузію та Україну в підвищенні ступеня «сек’юритизації» зовнішньої політики в Європейському Союзі та просуванні геополітичних пріоритетів;
Подано прогноз нових перспектив європейської інтеграції Грузії, пов’язаних з російськоукраїнською війною, що пов’язано з подальшою еволюцією Європейського Союзу та можливим впливом цієї еволюції на політику вступу Грузії до ЄС.
Посилання
Beata W., Mateusz G., Eastern Partnership: Its Origin, Opportunities and Challenges‖, Polish Institute of International Affairs, No 22, April 30, 2009
Gegeshidze A. The role of the European Union in the normalization of Georgia-Russia relations: potential, limitations, expert opinion. Georgian Strategy and International Relations Research Foundation, 2007;
Gegeshidze А., ‘Georgia in the Wider Europe Context: Bridging Divergent Interpretations’, CPC International Fellowship Program, Open Society Institute, 2006;
Namoradze, B., EU neighborhood policy and new challenges : dissertation. Tbilisi., 2021.
Kopiters B., "Georgia and Europe: the concept of the periphery in international relations", "Society and Politics" magazine, II, Tbilisi, 2000.
Tanguy W., Pellon G.,The Implications of the European Neighborhood Policy (ENP) on the EU-Russian "Strategic Partnership", Helsinki Monitor, No 2, 2006.
Varner J. It’s been one month since Russia began its invasion of Ukraine, March 28, 2022 https://thehub.ca/2022-03-28/the-state-of-the-russian-ukrainian-war-one-month-in/.
Constitution of Georgia. Legislative Herald of Georgia. https://matsne.gov.ge/ka/document/view/30346?publication=36.
Imedashvili, N., What does Russia want from Georgia? 2023/01/09 URL: https://gfsis.org.ge/ge/blog/view/1538.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).