Концептуальні засади зовнішньополітичного курсу Китайської Народної Республіки у ХХІ ст.
DOI:
https://doi.org/10.31558/2519-2949.2020.4.13Ключові слова:
КНР; Азійсько-Тихоокеанський регіон; політика стримування Китаю; регіональне лідерство; Білі Книги КНРАнотація
Стаття присвячена проблемі визначення місця і ролі Китайської Народної Республіки в сучасній постбіполярній системі міжнародних відносин. Стаття містить аналіз поглядів китайських політологів та офіційних доктринальних джерел, які допомагають виявити китайський погляд на історичну роль Пекіна у світовій архітектониці.
У статті розкриваються особливості сучасного зовнішньополітичного курсу Китайської Народної Республіки. Проаналізовано офіційні документи Китайської Народної Республіки, Білі Книги, які дають основу для оцінки та прогнозування шляху реалізації національних інтересів КНР як в Азійсько-Тихоокеанському регіоні, так і в усьому світі. Також проаналізовано офіціальні виступи перших осіб держави.
Розглядаються такі елементи зовнішньополітичної стратегії КНР як китайське бачення світопорядку ХХІ ст., роль Китаю у сучасних міжнародних відносинах, роль США у майбутній світовій архітектониці та інтеракція з Вашингтоном як основним конкурентом за світову гегемонію.
У ході дослідження встановлено, що США доктринально визнають у Пекіні як одну з загроз територіальній цілісності та національній єдності китайського народу через їхню участь в тайванському конфлікті. Простежено претензію Китаю, яка наразі формується, на наддержавний статус вже до середини ХХІ ст., що безперечно призведе до більш гострого зіткнення інтересів зі Сполученими Штатами.
Виявлено, що недивлячись на закритість та автократичність політичного режиму, в Пекіні простежується певна політична дискусія щодо майбутнього американо-китайської інтеракції. Набула розвитку теза про те, що американо-китайські відносини розвиваються від асиметричної взаємодії з превалюванням США до більш збалансованої, від обмеженості контактів до всеохоплюючого взаємопроникнення та від співробітництва в декількох областях до збільшення областей співробітництва.
Посилання
Лексютина Я. В. Американо-китайские отношения в условиях трансформирующейся международной системі в начале XXI в.: дис. докт. політ. наук : 23.00.04. Санкт-Петербург, 2012. 492 с.
Полный текст доклада, с которым выступил Си Цзиньпин на 19-м съезде КПК. URL: http://russian.news.cn/2017-11/03/c_136726299.htm. (дата звернення: 21.09.2020).
Портяков В. Я. Основные особенности и итоги XVII съезда Компартии Китая. Проблемы Дальнего Востока, 2008. №1. С. 24.
Honggang W. Mending the Gap between Reassurance and Rebalance. China-US Focus. URL: https://www.chinausfocus.com/foreign-policy/mending-the-gap-between-reassurance-and-rebalance. (дата звернення: 02.10.2020).
Honggang W. Strategic Game. China-US Focus. URL: https://www.chinausfocus.com/foreign-policy/astrategic-game. (дата звернення: 21.09.2020).
Liping L. China can hardly rule the world. Contemporary International Relations, 2011. №21. С. 5.
Liwei Q. China and US Forge A New Type of Economic Relationship. China-US Focus. URL: https://www.chinausfocus.com/finance-economy/china-and-us-forge-a-new-type-of-economic-relationship. (дата звернення: 08.10.2020).
Qingguo J. Closer and more balanced China-US relations in transition. Canberra: ANU E Press, 2009. С. 199.
The PRC White Paper (2008). URL: http://www.andrewerickson.com/wp-content/uploads/2019/07/ChinaDefense-White-Paper_2008_English-Chinese.pdf. (дата звернення: 30.09.2020).
The PRC White Paper (2011). URL: http://www.andrewerickson.com/wp-content/uploads/2019/07/ChinaDefense-White-Paper_2010_English-Chinese_Annotated.pdf. (дата звернення: 01.10.2020).
Wenzhao T. Building a New Model for the China-US Relationship. China-US Focus. URL: https://www.chinausfocus.com/foreign-policy/to-build-new-type-great-power-relationship. (дата звернення: 05.10.2020).
Wenzhao T. How to Build a New Type of Great Power Relationship. China-US Focus. URL: https://www.chinausfocus.com/foreign-policy/how-to-build-a-new-type-of-great-power-relationship. (дата звернення: 05.10.2020).
Wenzhao T. More Positive Energy Needed in Sino-U.S. Ties. China-US Focus. URL: https://www.chinausfocus.com/foreign-policy/more-positive-energy-needed-in-sino-u-s-ties. (дата звернення: 26.09.2020).
Xinbo W. Understanding the geopolitical implications of the global financial crisis. The Washington Quarterly, 2010. №33. С. 155.
Xulong C. China’s View of the New Type of Relations between Major Powers. China-US Focus. URL: https://www.chinausfocus.com/foreign-policy/chinas-view-of-the-new-type-of-relations-between-major-powers. (дата звернення: 26.09.2020).
Yinhong S. The Role China Ought to Play in the World. China-US Focus. URL: https://www.chinausfocus.com/foreign-policy/the-role-china-ought-to-play-in-the-world. (дата звернення: 28.09.2020).
Yuan P. China’s strategic choices. Contemporary International Relations, 2010. №20. С. 21.
Zurong W. Finding the Right Approach to Differences. China-US Focus. URL: https://www.chinausfocus.com/foreign-policy/finding-the-right-approach-to-differences. (дата звернення: 18.09.2020).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).