Деякі особливості реалізації Орхуської конвенції на Мальті та в Україні: питання зеленої демократії
DOI:
https://doi.org/10.31558/2519-2949.2020.4.2Ключові слова:
Орхуська конвенція; зелена демократія; екологічні права; механізми участі; екологічна інформація; екологічна освіта; довкілля; доступ до правосуддяАнотація
Предметом статті є процес реалізації положень Конвенції ЄЕК ООН «Про доступ до інформації, участі громадськості в процесі прийняття рішень та доступі до правосуддя з питань, що стосуються довкілля» (Орхуської конвенції). Дана стаття є результатом багаторічного інтересу автора до питань екологічної демократії, а також досвіду роботи в мальтійській природоохоронній НУО (BirdLife Malta), велика частина роботи якої здійснюється саме на виконання Орхуської конвенції. Автор ставить за мету зробити спробу загального порівняння процесу імплементації документу в Україні та державі ЄС (Мальті) з тим, щоб виявити певну специфіку та тенденції, а також запропонувати рекомендації для покращення стану імплементації. Стаття базується на таких фундаментальних поняттях як зелена (екологічна) демократія, право на інформацію та вільний доступ до правосуддя з питань довкілля, механізми участі громадськості в процесі прийняття рішень. Порівняння будується на вивченні останніх наявних доповідей двох країн щодо прогресу імплементації конвенції, а також приймаючи до уваги результати двох експертних опитувань, проведених автором в 2013 та 2020 роках. Перш за все розкриваються деякі важливі формально-процесуальні аспекти процесу імплементації: інституційні особливості та розподіл відповідальності, нормативно-правовий каркас, сформований країнами з метою імплементації принципів конвенції. Наступна частина статті поділена на підрозділи, кожен з яких фокусується на особливостях реалізації кожного з прав, які захищає Орхуська конвенція на Мальті та в Україні: права на доступ до інформації, участь громадськості в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля. Крім порівняння мальтійського та українського досвідів у відповідній сфері, автор також намагається виявити деякі тенденції та зміни, характерні саме для України.
Посилання
Рио-де-Жанейрская декларация по окружающей среде и развитию. URL: https://www.un.org/ru/documents/decl_conv/declarations/riodecl.shtml (дата звернення: 10.12.2020).
Full text of the Convention. URL: https://unece.org/environment-policypublic-participation/text (дата звернення: 15.11.2020).
Закон України «Про інформацію». URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2657-12#Text (дата звернення: 15.11.20).
Закон України «Про звернення громадян». URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/393/96- %D0%B2%D1%80#Text (дата звернення: 15.11.20).
Reporting mechanism. 2014 National Implementation Reports. URL: https://unece.org/environmentpolicypublic-participation/reporting-mechanism (дата звернення: 05.11.20).
Malta. Organisation of the Education System and of its Structure. URL: shorturl.at/egBMN (дата звернення: 05.11.20).
BirdLife Malta. Schools. URL: https://birdlifemalta.org/environmental-education/schools/ (дата звернення: 06.11.20).
Open Access Environment. Мапи. URL: http://openenvironment.org.ua/index.htm (дата звернення: 19.11.20).
Старт роботи нової онлайн бази екологічних даних «Відкрите довкілля». URL: https://openaccess.org.ua/news/view/1008 (дата звернення: 02.12.20).
ERA. Data from Air Monitoring Stations. URL: https://era.org.mt/topic/real-time-air-quality-network/ (дата звернення: 18.11.20).
Planning Authority. Map Server. URL: http://geoserver.pa.org.mt/publicgeoserver (дата звернення: 18.11.20).
Єдиний реєстр з оцінки впливу на довкілля. URL: http://eia.menr.gov.ua/ (дата звернення: 18.11.20).
Public Consultations Online. URL: https://meae.gov.mt/en/Public_Consultations/Pages/Home.aspx (дата звернення: 08.11.20).
Закон України «Про доступ до судових рішень». URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3262-15#Text (дата звернення: 12.11.20).
Верховний Суд. «Конституційне право на безпечне довкілля належить кожному», – Олександр Прокопенко. URL: https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/660584/ (дата звернення: 12.11.20).
Реєстр судових рішень з питань, що стосуються довкілля. URL: http://caselawepl.org.ua/ (дата звернення: 12.11.20).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).