Питання Криму в українських геополітичних доктринах першої половини ХХ сторіччя

Автор(и)

  • Р. М. Коршук Київський національний університет імені Тараса Шевченка
  • О. І. Салтовський Київський національний університет імені Тараса Шевченка

DOI:

https://doi.org/10.31558/2519-2949.2022.1.5

Ключові слова:

геополітика; Крим; геополітичні вчення; чорноморський геополітичний простір; комунікаційний простір

Анотація

Стаття присвячена аналізу висвітлення питання Криму для існування та розвитку української державності в геополітичних вченнях українських мислителів першої половини ХХ століття. Для них «кримське питання» є складовою теоретичних шукань щодо геополітичних напрямних розвитку України в минулому, сучасності і у майбутньому. Наголошується, що розгляд географічного фактору як важливого чинника політики має значну історичну традицію. Відзначається, що українські теоретики геополітики першої половини ХХ століття виходили з того, що саме оволодіння північним узбережжям Чорного моря забезпечувало Україні вихід до комунікаційного простору як з точки зору оборони, політичної взаємодії з її партнерами, так і сприяло розвитку торгівельно-економічних зв’язків. Наголошується, що в працях, аналізованих в даній статті, йдеться про те, що геополітичне значення кримського півострова, чорноморського простору й українських земель є практично незмінним в різні історичні епохи від часів античності, до подій початку ХХ сторіччя. Відзначається, що втрата Криму у 1918 році розцінювалась представниками української геополітичної думки першої половини ХХ сторіччя як стратегічна поразка, що була, серед іншого зумовлена якістю тогочасної вітчизняної політичної еліти та браком у неї фундаментальних геополітичних знань. При цьому мислителями звертається увага на те, що тогочасні політичні партнери молодої української держави керувалися у своїх діях, перш за все, виходячи з власних національних геополітичних інтересів. Робиться висновок про актуальність теоретичних напрацювань представників української політичної думки першої половини ХХ сторіччя в ситуації, що складається навколо України і у всьому східноєвропейському регіоні, в тому числі й у питанні деокупації і повернення кримського півострова під юрисдикцію України.

Посилання

Кулеба: Кримська платформа – це новий інструмент, який формує архітектуру регіональної і глобальної безпеки | Кабінет Міністрів України (kmu.gov.ua)

Ярослав Дашкевич Крим У геополітиці минулого та сучасного // Дашкевич Я. “Учи неложними устами сказати правду…”. Історична есеїстика. – Київ, 2011. – С. 600–609. Krym_u_heopolitytsi_mynuloho_i_suchasnoho.pdf (chtyvo.org.ua)

Драгоманов М.П. Листи на Наддніпрянську Україну. Літературно-публіцистичні праці: 2-х т. – К., 1970. – Т.1. – 351 с.

Синявський А. УРСР та Близький Схід у світлі геополітики.// Синявський А. Вибрані праці. – К., 1993. – 384 с.

Липа Ю. Призначення України. – Нью-Йорк, 1953. – 307 с.

С.Рудницький Чому ми хочемо самостійної України. – Львів, 1994. – 416 с.

Рудницький С. Українська справа зі становища політичної географії. – Берлін, 1923. – 282 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-04-13

Номер

Розділ

Політичні проблеми міжнародних систем та глобального розвитку