Кримська криза та російсько-українська війна: погляд з точки зору політичного неореалізму
DOI:
https://doi.org/10.31558/2519-2949.2021.3.20Ключові слова:
політичний неореалізм; Кримська криза; російсько-українська війна; зона геополітичної відповідальності; анархічність сучасної системи міжнародних відносинАнотація
У статті проведено комплексний аналіз особливостей використання теоретикоконцептуального та методологічного інструментарію такого наукового напрямку в міжнароднополітичній науці як політичний неореалізм для дослідження Кримської кризи та початку українсько-російського збройного протистояння. Стверджується, що Кримська криза 2014 року та початок збройного російсько-українського протистояння викликано не лише реакцією Росії на події в Україні та зміною її зовнішньополітичних орієнтирів, але й такими міжнароднополітичними чинниками як: експансія демократичних цінностей з боку США та країн Західної Європи на країни світу, які раніше входили до зони геополітичної відповідальності Москви та прагнення Вашингтону вирішувати питання власної безпеки, не беручи до уваги інтереси інших держав сучасного світу, що породжує ще більше анархічність міжнародної політики, конфліктність самої структури та спонукає інші держави до вжиття заходів протидії з метою підвищення рівня власної захищеності та забезпечення реалізації інтересів національної безпеки.
Особливої актуальності проблема дослідження набуває в зв’язку із потребою у концептуалізації протистояння між Україною та Росією з точки зору політичного неореалізму. Основна ідея полягає в тому, чи може втручання Росії у внутрішні справи пострадянських країн та порушення нею територіальної цілісності цих держав визнано легітимним з точки зору політичного неореалізму. Метою дослідження є аналіз Кримської кризи та початку українськоросійського збройного протистояння з використанням наукового напрямку в міжнароднополітичній науці як політичний неореалізм. Обґрунтовано, що політичний неореалізм надає можливості визначити підґрунтя поведінки держав в однополярній системі міжнародних відносин, а також визначити причини переважання насильницьких засобів серед заходів із підвищенні рівня їх захищеності.
Посилання
Mearsheimer J. (March, 13). Getting Ukraine Wrong. The New York Times, URL: http://www.midcoastforum.org/wp-content/uploads/MearsheimerNYT.pdf
Bock A., Henneberg I., & Plank F. (MARCH 2015). “If you compress the spring, it will snap back hard”: The Ukrainian crisis and the balance of threat. International Journal. Vol. 70, No. The Past in International Statecraft. Р. 101-109.
Kenneth N. Waltz. Theory of International Politics. Reading, Mass.: Addison-Wesley Publishing Co. 1979. Pp. iv + 251.
Mearsheimer J. (2014). Why the Ukraine Crisis Is the West’s Fault: The Liberal Delusions That Provoked Putin. Foreign Affairs. URL: https://www.foreignaffairs.com/articles/russia-fsu/2014-08-18/why-ukraine-crisis-wests-fault
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).