Політико-правові аспекти міжнародних конфліктів крізь призму системності в міжнародних відносинах

Автор(и)

  • М. В. Примуш Донецький національний університет імені Василя Стуса
  • А. О. Осмоловська Донецький національний університет імені Василя Стуса

DOI:

https://doi.org/10.31558/2519-2949.2021.3.16

Ключові слова:

міжнародний конфлікт; збройний конфлікт; система міжнародних відносин; міжнародне право

Анотація

У статті здійснено спробу концептуалізації підходів до визначення природи і місця конфліктів у міжнародних відносинах, а також шляхів вирішення міжнародних конфліктів у сучасній теорії міжнародних відносин. Міжнародний конфлікт визначається авторами як відкрите політичне зіткнення двох і більше держав (або інших міжнародних акторів) на підставі розбіжності або суперечності їх інтересів.
Були окреслені погляди провідних теоретиків реалізму, лібералізму, марксизму як напрямів у теорії міжнародних відносин. З’ясовано, що завершення «холодної війни» створило подальшу дискусію про перспективи світової політики в нових умовах. У цей період з’являються концепції Ф. Фукуями, С. Гантінгтона, І. Валлерстайна, свій погляд на перспективи світової політики і характер конфліктів у XXI столітті висловлюють Й. Галтунг, М. Каплан, К. Уолтц, С. Браун та інші. Теоретики, які належать до різних наукових політологічних шкіл, вказують на збереження конфліктогенності в міжнародних відносинах, проте їх погляди на природу конфліктів та можливість управління конфліктами відрізняються. Систематизовано погляди теоретиків щодо впливу структури системи міжнародних відносин на характер та інтенсивність міжнародних конфліктів.
Автори зазначають, що в контексті дослідження міжнародних конфліктів особливого значення набувають правові аспекти регулювання міжнародних відносин. З огляду на це головною функцією міжнародного права є врегулювання міжнародних відносин, основними суб’єктами яких є держави. А основною ознакою держави залишається її суверенітет. Зазначено, що механізми формування і дії норм міжнародного права носять міждержавний, а не наддержавний характер.
Визначено, що за сучасних умов атрибутами сучасної міжнародної політики регіональні кризи, гібридні війни, інформаційні блокади, які не сприяють формуванню стійкої системи міжнародних відносин.

Посилання

Brown S.International Relations in a Changing Global System: Toward a Theory of World Polity. Boulder CO: Westview Pres, 1992. 190 p.

Fukuyama F. The End of History and the Last Man. London : Penguin, 2020. 464 p.

Galtung J. Peace by Peaceful Means: Peace and Conflict, Development and Civilization (International Peace Research Institute, Oslo (PRIO)). NUC : SAGE Publications Ltd, 1996. 292 p.

Huntington P. Samuel. The Clash of Civilizations and the Remaking of World Order. NYC : Simon & Schuster, 2011. 368 p.

Kaplan M. System and Process in International Politics. ECPR Press, 2005. 260 p.

Morgenthau Hans J. Politics Among Nations. NYC : McGraw-Hill Education, 2005. 752 p.

Wallerstein I. World-Systems Analysis: An Introduction. Durham : Duke University Press, 2004. 128 p.

Waltz K. Theory of International Politics. Long Grove : Waveland Press, 2010. 256 p.

Примуш М.В., Клюжев О.В. Політична Конфліктологія: теорія і практика: навч. посіб. Донецьк, 2011. 144 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-10-25

Номер

Розділ

Політичні проблеми міжнародних систем та глобального розвитку